2021-2022 International ACAC
Executive Board


Presidential Team

President-Elect
Kristoffer Toribio
Orange Coast College
United States

[email protected]
Term expires: June 2024

President
Natalie Bitton

Lycee Francais de San Francisco, California, United States
Term expires: June 2023
Past-President

Kathleen Schultz
Zurich International School
Switzerland
[email protected]
Term expires: June 2022 

 
 
 


Vice Presidents

Vice President for Admissions/Enrollment Practices
Ruby Bhattacharya
Barnard College, New York
United States

[email protected]
Term expires: June 2022

Vice President for Advocacy & Outreach
Patricia McKinney-Bergantino 
Bishop Hendricken High School
United States
[email protected]
Term expires: June 2023

 

Vice President for Communications
Alyson Murray
Dalhousie University, Canada
[email protected]
Term expires: June 2022

Vice President for Finance
Tracy How
Flintridge Sacred Heart Academy, California
United States
[email protected]
Term expires: June 2022
Vice President for Inclusion, Access & Success

Beatriz Gutierrez 
Texas Christian University, Texas
United States 
[email protected]
Term expires: June 2023

Vice President for Membership
Michelle Chow-Liu
Western Academy of Beijing, China
[email protected]
Term expires: June 2023

Vice President for Professional Development
Denise Nijhuis
University College Roosevelt, Netherlands
[email protected]
Term expires: June 2022

 

Member-at-Large
Jacquelynne Modeste
High School Attached to Jiangxi Normal University
China
[email protected]
Term expires: August 31, 2021 

 

Delegates to the NACAC Assembly

Ning Deng
Vanke Meisha Academy
China
Term expires: June 2023
Marco Dinovelli
Rutgers University-New Brunswick, New Jersey
United States
Term expires: June 2024
  Joachim (Kim) Ekstrom
International School of Manila,
Philippines
Term expires: June 2022
Shilpa Gupta
Oberoi International School, JVLR Campus
India
Term expires: June 2023
  Wilson Lee
Singapore American School
Singapore
Term expires: June 2024
Dean Mendes
Williams College, Massachusetts
United States
Term expires: June 2022
 
  Liam McCartney
Boston University
United States
Term expires: June 2024

Sonia Soni 
Aditya Birla World Academy
India
Term expires: June 2024

 

 

 

Theresa Schweser
Executive Director, International ACAC
Arlington, Virginia
United States
[email protected]
Ex-Officio

 

*Click on the photos of  board members to view their public ballot profiles at the time of their election


International ACAC officers begin their terms on July 1 and continue to serve for one, two or three years. Board service provides a wonderful professional development experience and an opportunity to share your experience and leadership skills with others.

Executive Board Nominations

The International ACAC Executive Board is responsible for the day to day running of the association and plays a vital role in shaping it for the future. It’s a great way to get involved in the profession and work with colleagues from around the world. A call for applications for new board members is made in December each year.  Applicants are reviewed by the Governance and Nominating Committee in order to develop the slate of candidates and elections follow shortly thereafter (typically in early March). New officers begin their terms on July 1st. For more information about the membership requirements and duties of each board position, please review the International ACAC Policies and Procedures.